Kedysi som v televízii sledoval zábavnú reláciu Aj múdry schybí. Relácia je postavená na nápade, že my múdri ľudia sa budeme smiať na hlúposti iných. Mne sa však tá zábavná relácia nezdala až taká vtipná ako ostatným divákom v TV štúdiu. Veľmi mi prekážalo, že väčšina respondentov na ulici, ktorým dávali jednoduché otázky, boli viac alebo menej duševne postihnutí ľudia. Pripadalo mi nevkusné až hlúpe zabávať sa na postihnutých. Hlúposť je smiať sa týmto ľuďom.
Čo je hlúposť?
Podstata hlúposti nespočíva v nedostatku vedomosti a intelektu. Hlúposť nie je výsadou ľudí s nízkym IQ. Veď aj inteligentní ľudia vedia byť nepochopiteľne hlúpi. Hlúposť nie je ani výsadou niektorej sociálnej skupiny. Nájdeme ju všade. Hlúposť je diagnóza v duši, ktorá postihuje ako inteligentných, tak aj menej inteligentných ľudí. Ide o defekt duše, ktorý by som definoval ako sociologický jav, keď sa ľudia za určitých okolností a pod vplyvom určitých duchovných síl stávajú hlúpymi. Akoby nejaká vonkajšia moc brala ľuďom vnútornú triezvosť, samostatnosť a ľudia sa vzdávajú hľadania vlastného postoja k životným situáciám.
Hlupák stráca schopnosť kriticky myslieť a spolieha sa na to, že niekto iný to urobí za neho. Hlupáci sú pohodlní, a preto príjmu názory nejakého dominantného manipulátora, nefiltrujú ich, nerozmýšľajú o nich a fanaticky ich obhajujú. Jednoducho sa nechajú ohlupovať. Takýchto ľudí zneužívajú mocní.
Hlúposť je nedostatok racionálneho uvažovania a rozmýšľania. Naproti tomu, múdri ľudia o svojich názoroch často pochybujú a skúmajú ich, rozmýšľajú, či vedia dosť o danej veci. Múdri ľudia vedia občas povedať NEVIEM, hlupáci nie. Hlupáci majú prehnané sebavedomie a sú si prehnane istí svojím názorom, presadzujú svoje postoje bez potrebných poznatkov a ignorujú každý opozičný názor. Určite poznáte ľudovú múdrosť: „Iba hlupák o sebe nezapochybuje“. Preto je hlupák schopný urobiť zlé skutky a ani nedokáže rozoznať, že sú zlé.
Je hlúposť neškodná?
Hlúposť je nebezpečná a robí v spoločnosti veľké škody, pretože hlupák svojím správaním škodí nielen sebe, ale aj iným ľuďom vo svojom okolí.
Škodlivý vplyv hlupákov má rozdielnu úroveň. Ak je hlupák vplyvný človek s postavením, vie napáchať škody v celej spoločnosti. Ak hlúpy človek bez vplyvu a autority uverí malicherným konšpiráciám a hoaxom (napríklad, že zem je plochá), je to relatívne neškodná hlúposť bez škodlivých vplyvov na spoločnosť. Ak veľké množstvo ľudí uverí hlúpej propagande, môže z toho vzniknúť diabolské zneužitie hlúposti na globálnu katastrofu. Práve takáto globálna hlúposť ľudí umožnila Hitlerovi rozpútať celosvetové zlo a spôsobila veľké škody. Hlúposť ovládla masy a spôsobila celosvetové utrpenie.
Akú spojitosť má teda hlúposť a zlo? Zlo si používa hlúposť ako svoj nástroj na ničenie ľudí. Hlúposť je od satana. Zdá sa, že vo svete sa hlúposť masívne prejavuje aj v dnešnej dobe. Ľudia odmietajú múdrosť, ktorú dáva Boh. Boh je totiž jediný zdroj múdrosti. Božie slovo hovorí v Efezským 5:17: „Preto nebuďte nerozumní, ale rozumejúci, čo je vôľa Pánova.“
Hlúposť sa podceňuje, no pritom je veľmi nebezpečná, niekedy nebezpečnejšia ako zlo. Zlo je evidentné. Vieme preto odhaliť jeho zámer a bojovať proti nemu, protestovať proti nemu. Proti hlúposti sa však bojuje ťažko, a vonkoncom nemá zmysel proti hlúposti protestovať. Proti hlúposti sa nedá bojovať argumentami ani faktami. S hlupákmi sa nedá diskutovať. Hlúposť je neporaziteľná. Albert Einstein napísal: „Len dve veci sú nekonečné: 1. vesmír, 2. ľudská hlúposť, ale nekonečnosť vesmíru ešte prehodnocujem.“
Ako poraziť hlúposť?
Akú máme šancu proti hlúposti? Nemecký teológ Dietrich Bonhoeffer, ktorý sa hlúposti veľmi dôsledne venoval, vidí jedno riešenie. Hlúposť sa nedá poraziť, ale od hlúposti môžu byť ľudia oslobodení. Vnútorné oslobodenie začína aplikovaním Biblického výroku: „Bázeň Hospodinova je počiatkom múdrosti.“ Nad hlúposťou sa teda dá zvíťaziť prijatím Krista ako múdrosti z 8. kapitoly Prísloví a prijatím Krista ako pravdy. „Spoznajte pravdu a pravda Vás oslobodí.“ (Ján 8:32)
Prvý krok v boji proti hlúposti je kľúčový: bázeň Hospodinova je počiatok múdrosti. V praxi to znamená, že človek si pokorne uzná, že nie je najmúdrejší, ale existuje Stvoriteľ a Pán, ktorý je najmúdrejší a človek potrebuje hľadať Jeho názory a Jeho pravdy. Nebudem hľadať pravdu na konšpiračných nenávistných a propagandistických internetových stránkach, ale budem hľadať múdrosť v Božej prítomnosti. Budem si dávať pozor, kto ovplyvňuje môj svetonázor a s akým motívom.
Druhý krok je tiež dôležitý: Jakub 1:5: „A ak sa niekomu z vás nedostáva múdrosti, nech prosí od Boha, ktorý dáva proste všetkým a nevyčituje, a bude mu daná.“
Boh je dobrý a ak prosím o múdrosť (ako Šalamún), Boh sa poteší, že si prosím správnu vec a určite mi ju dá. Je to jednoduché, ale pravdivé.
Nechcem v živote robiť hlúpe chyby, hlúpe rozhodnutia, ktoré mi prinesú len ťažkosti a problémy. Boh akútne potrebuje na svete čo najviac múdrych ľudí ako protiváhu hlúposti, ktorá sa na svete extrémne rozmáha. Ja som sa rozhodol, že môj život nebude ovplyvňovať hlúposť. Ako si sa rozhodol ty?